Zašto CICCCiljeviAktivnostiKorisniciProjektni timKampanjaPrezentacija

Kreativni indeks

Studija je izrađena u studenome 2013. te je usmjerena na identifikaciju odgovarajućih metoda i alata za mjerenje kompetitivnog potencijala kulture i kreativnih industrija u gradu Zagrebu. Oslanja se na koncept kreativnih industrija odnosno na ono što kreativni sadržaji proizvode u određenom području, kao i na identifikaciju temeljnih čimbenika važnih za detektiranje kreativnosti. Studija predstavlja i kratak pregled postojećih mjerenja kreativnosti i inovativnosti.

Nastavno na to, izradio se i prijedlog za stvaranje tri indeksa, koji se međusobno nadopunjuju u smislu doprinosa vrijednosti uvidom u kreativne aktivnosti. Prvi indeks slijedi metodološki pristup za identifikaciju kreativnih aktivnosti koristeći analitički alat koji se koristi za procjenu proizvodne funkcije tj. prepoznavanja faktora kreativnosti (ili sadržaja) unutar pojedinih gospodarskih aktivnosti. Predloženi indeks može se koristiti za procjenu kreativnih sadržaja, na temelju dodane vrijednosti i zaposlenosti po gospodarskim djelatnostima, kao i stručno mišljenje o kreativnom sadržaju po zanimanju. To će rezultirati mapiranjem kreativnih sadržaja u okviru svih gospodarskih aktivnosti u Zagrebu, te omogućuje praćenje njihovog razvoja tijekom vremena.

Sljedeća dva indeksa se bave temeljnim čimbenicima za razvoj kreativnih aktivnosti koje mogu dodatno poboljšati strategije i politike mjera. Prva od njih je indeks anketnih podataka koji se temelji na podacima dobivenih od Regionalnog indeksa konkurentnosti za Hrvatsku, a izračunava se kao jednostavan prosjek predloženih 4 pod-indeksa (obrazovanje; tehnologija; inovacije, istraživanje i razvoj; te upravljanje i strategija na razini poduzeća). Posljednji je tzv. hard data indeks, a sastoji se od nekoliko pod-indeksa: obrazovanje, znanost i tehnologija, inovacije na razini poduzeća, IT srodne kreativnim djelatnostima, kreativne aktivnosti vezane na kulturu i kvalitetu života, od kojih se svaki temelji na 5 pokazatelja. Obje ankete i hard data pod-indeksi mogu se usporediti s EU prosjekom, kao i s nekim europskim gradovima približne veličine.